Včely ako ich ešte nepoznáte

V dnešnej dobe si už málokto uvedomuje, aké sú včely dôležité. Veľa ľudí ich vníma len ako hmyz, po ktorom vám ostane žihadlo v tele, ak vás uštipne. To, že keď vás včela uštipne a príde o žihadlo a následne na to zomrie, už asi všetci vieme. Preto sa treba zamyslieť, či nám tá včela chce naozaj ublížiť, aby riskovala svoj život, alebo sa len bráni. Tieto malé, chlpatučké stvorenia sú naozaj jedinečné. Tu je pár zaujímavých faktov, ktoré o nich asi ešte neviete.

včela.jpg

  1. Včely dokážu rozoznať tváre

Včely rozoznávajú tváre rovnako, ako my, ľudia. Pamätajú si časti tváre ako obočie, oči, pery a uši, ktoré keď spoja, vytvoria celú tvár. Včely sú jediný hmyz, ktorý toto dokáže, a robí ich to naozaj výnimočnými.

  1. Včely majú radi kofeín

Príroda kofeín nestvorila na to, aby sme vďaka nemu prežili ťažké rána. Kofeín je vlastne chemikália, ktorá sa nachádza v kvetoch. Jej úlohou je odpudzovať škodlivý hmyz a prilákať včely alebo teda opeľovače.

  1. „…pracovitý, ako včela…“

Nie len tak vzniklo a hovorí sa toto prirovnanie. Včely sú naozaj veľmi pracovité. Počas zimy a studených mesiacov sa včely dožijú až 9 mesiacov. Avšak počas leta, sa ledva dožijú 6 týždňov. Včely sa doslova upracujú k smrti.

  1. Včely pomáhajú medicíne

Včely na posilnenie úľov používajú živicu z topoľových a ihličnatých stromov nazývanú propolis. Je to vlastne lepidlo na úľ. Síce ho včely používajú ako lepiaci materiál, ľudia ho používajú na boj proti vírusom a baktériám. Výskumy ukazujú, že propolis z úľa dokáže tiež zmierniť opary, bolesť hrdla, dutiny a dokonca aj ekzémy.

  1. Včely majú excelentné navigačné schopnosti

Včely používajú Slnko ako kompas. Dokonca aj keď je zamračené sa dokážu navigovať pomocou polarizovaného svetla. Používajú na to ich špeciálne fotoreceptory, vďaka ktorým vedia nájsť Slnko, aj keď ho nie je vidno kvôli oblakom.

úly.jpg

  1. Včelie bodnutie má aj svoje výhody

Melitín je toxín, ktorý sa nachádza vo včeľom jede. Tento melitín vie zničiť HIV vírus a to tak, že vírus ho absorbuje a následne sa zníži fungovanie a replikácia tohto HIV vírusu. Teda včelí jed nám dokáže pomôcť v prevencii proti HIV.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup