Kultúra a kultúrne pamiatky malej krajiny menom Slovensko

Na Slovensku je mnoho krásnych miest, krásnych pamiatok, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Niektoré možno poznáte, iné vám budú menej známe ale určite sú hodné toho, aby ste ich spoznali. Niektoré z nich vám predstavím. A možno budete milo prekvapení, koľko sa ich v jednej malej krajine nachádza.

vlajka
 
1.  Bratislava
Bratislava je hlavným mestom a nachádza sa v nej veľa krásnych, kultúrnych pamiatok.
Dominantnou pamiatkou je určite Bratislavský hrad. Dnes slúži ako reprezentačné sídlo Národnej rady Slovenskej republiky. Je tu umiestnená i expozícia Slovenského národného múzea.
História starej radnice siaha až do 13. storočia. Pôvodný románsky dom slúži dnes ako expozícia dejín mesta. Jej cieľom je priblížiť históriu Bratislavy.
Hrad Devín patrí k národným kultúrnym pamiatkam, ktorá sa nachádza na úpätí útesu nad riekami Dunaj a Morava. Prvá písomná zmienka o Devíne pochádza z roku 1223. Hrad patril mnohým šľachtickým rodom. V 19. storočí sa stal dôležitým miestom pre Slovenské národné povstanie.

slovenkso
 
2.  Terchová
Prekrásna príroda, krásne scenérie pohoria Malá Fatra, zachovalé drevenice… To všetko sa dá v Terchovej vidieť. Terchová je srdce Slovenska. Preslávil ju hlavne rodák Juraj Jánošík, ktorý tu má postavenú sochu vo výške 7,5 m.
Na dedičstvo po svojich predkoch sú domáci obyvatelia veľmi hrdí.
Veľký význam pre slovenskú kultúru má i terchovský folklór charakteristický výnimočným spevom a tancom, a neopakovateľné ľudové umenie.
3. Spišský hrad
Je jeden z najnavštevovanejších a najznámejších hradov na Slovensku. Je zapísaný v zozname UNESCO. Nachádza sa nad obcou Spišské Podhradie. Už z diaľky si ho určite všimnete, pretože je neprehliadnuteľný. Určite sa vám oplatí navštíviť aj vyhliadková veža, ktorá je súčasťou hradu. Uvidíte krásny výhľad na Nízke i Vysoké Tatry, okolité obce, a krásnu panorámu prírody.

kroj
 
4. Čičmany
Obec v južnej časti Rajeckej doliny v obkolesení pohoriami Strážovské vrchy a Malá Fatra je typickou slovenskou obcou. Nachádzajú sa tu tradičné drevenice, zdobené bielou ornamentálnou výzdobou. Pri návšteve Čičmian sa akoby vrátite v čase. Budete obdivovať kultúru, ktorá postupne na Slovensku zaniká, no v Čičmanoch stále existuje. Túto krásnu pamiatkovú rezerváciu tvorí až 136 dreveníc. Vo dvoch z nich nájdete aj stálu expozíciu, kde sa môžete  oboznámiť s históriou a ľudovou kultúrou čičmianskej oblasti.
 
5. Topoľčianky
Topoľčianky ležia severne od mesta Zlaté Moravce pod úpätím pohoria Tribeč. Pýchou je rozsiahli anglický park, v ktorom sa rozprestiera klasicistický kaštieľ spolu so starším zámkom. Zámok bol v minulosti letným sídlom rodu Habsburgovcov. Na toto magické miesto rád chodieval oddychovať aj prvý slovenský prezident T. G. Masaryk. Zo zámockého krídla sa časom stalo múzeum. Taktiež tu ľudia môžu obdivovať bohatú knižnicu.
 
Týchto pár kultúrnych pamiatok sa vám určite oplatí navštíviť. Sú bohaté o nové poznatky z oblasti histórie. Každý návštevník odíde s množstvom krásnych spomienok a fotografií.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Publikováno: Rubriky: Nezařazené