Píšte lepšie!

Ak radi píšte alebo by ste s tým len chceli začať, je tu pár rád, ktoré Vám pomôžu vylepšiť Vaše príbehy. Lebo príbeh nie je len o tam aký je dlhý a niekedy nestačí ani dobrý nápad, pokiaľ ho nerozviniete. Tu sú typy, ako na to.
 psací stroj.jpg

  1. Nezanedbajte žiadnu postavu

Všetky postavy vo vašom príbehu, hlavé alebo aj vedľajšie, sú v konečnom dôsledku rovnako dôležité. Utvárajú dej, rozprávajú ho.  Preto im venujte pozornosť.  Vytvorte im minulosť, vykreslite ich motívy. Každý kvôli niečomu koná, tak ako koná. To musí byť jasné aj u vašich postáv.
 

  1. Motívy

Motívy sú hádam najdôležitejšia časť výstavby deja. Neustále sa pýtajte prečo. Prečo by Vaša postava konala takto? Prečo to malo taký dopad?  Otázkou „prečo“ sa dopracujete až k úplnej podstate deju. Bez jasných motívov je dej mdlý a nejasný.
 

  1. Opisy

Ak aj nepatríte k opisným typom, je dôležité opisom venovať pozornosť. Čitateľ sa tak ľahšie spojí s prostredím, keď ho opíšte. Rovnako aj opis charakteru. Postava sa tak stane realistickejšou a uveriteľnejšia. Neopisujte len výzor Vašej postavy ale aj jej vnútorné prežívanie a pocity.
 

  1. Vzťahy

Vzťahy medzi postavami sú viac než dôležité. Je preto dobré vykresliť ich uveriteľne. Riaďte sa samotnými postavami a ich motívmi, o ktorých sme už hovorili. Postavy by mali prejavovať  rôzne emócie voči rôznym ľuďom. Napríklad voči niekomu by  mali prejavovať vrelšie city a voči niekomu by mali byť ľahostajný.
 tužkové pero.jpg

  1. Konštantnosť

Ak sa raz rozhodnete ísť jedným smerom, mali by ste ty ten smer udržať. Rovnako aj pri postavách. Nemali by konať raz tak a raz inak. Ubralo by im to na uveriteľnosti. Ak je raz vaša postava neberie veci vážne, nemeňte to v polovici príbehu. Zachovajte aj tón, v akom dej píšte. Ak je to viac komédia, určite neskĺzavajte k veľmi vážnym témam. Určite sa môžete zaoberať aj závažnejšími problémami, hoci aj v komédii. Ale nemali by ísť o kazateľstvo, ktoré by v takom žánri pôsobilo silene.  
 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup