Ohliadnutie sa za Tour de France 2019

Aj v júli roku 2019 sme mali možnosť sledovať francúzsku Tour. Niektorí sledovali, či práve ich obľúbenec podnikne rozhodujúci nástup, vyhrá prémiu, etapu,… Nestranní diváci dúfali v čo najviac zábavy. Spokojnosť prvých menovaných je otázna, každému jazdcovi sa darilo inak. Druhí si počas väčšiny pretekov prišli na svoje, keď sme v celkovom poradí zažili riadny prievan.motorka.jpg
Sagan zase
Priebeh bodovacej súťaže nebol až tak dramatický. Zelený dres Sagan oficiálne držal síce „až“ po skončení 3. etapy, dovtedy však bol druhý s rovnakým počtom bodov, ako líder Mike Teunissen, ale menším počtom víťazstiev. Teunissen však v tom čase obliekal aj žltý dres, tak sa stalo, že v tomto ročníku Tour mal oblečený zelený dres len náš Peter. Počet bodov, ani Saganov náskok na druhého Caleba Ewana nebol taký veľký, ako sme možno boli zvyknutí z minulých rokov, to však neznamenalo dramatizáciu boja o tento dres. Saganovi fanúšikovia môžu byť spokojní, najmä, ak sa k dresu opäť po roku pridala aj jedna víťazná etapa.
V horách neobyčajné drámy
Keď Julian Alaphilippe získal žltý dres po víťaznom sólovom úniku v posledných kilometroch tretej etapy, dalo sa očakávať, že ho dlho neudrží. Tak sa aj stalo, po prvom horskom dojazde ročníka, na Planche des Belles Filles, sa do žltej obliekol Giulio Ciccone, ktorý na to využil účasť v úniku. Človek by si povedal, že týmto sa púť Alaphilippea v žltom skončila. Veľmi by sa mýlil, lebo Francúz ho získal späť a žltý dres mu dodal nezvyčajne veľa síl. Prvú pyrenejskú etapu zvládol bez problémov. V časovke, pri ktorej mal stratiť, vyhral a ešte zvýšil svoj náskok. Menšiu stratu priniesla pätnásta, posledná etapa v Pyrenejách. Tu stratil pol minúty, ale stále si držal náskok minúty a pol. V pohorí na hraniciach Francúzska a Španielska sa začala profilovať ďalšia domáca nádej, Thibaut Pinot, ktorý aj dokázal vyhrať 14. etapu.
Potom však prišli šialené Alpy. V prvej etape na tomto území zaútočil na poslednom stúpaní kolumbijský mladík z tímu Ineos, Egan Bernal. Následne zaútočil aj jeho kolega, Geraint Thomas. Bernal sa spojil so skupinou z úniku, došiel s náskokom 30 sekúnd na zvyšných favoritov a posunul sa na druhé miesto. Thomasa dohnala skupina favoritov, s tou nestíhal Alaphilippe, ktorý však stratu zo stúpania dohnal rýchlym zjazdom. 19. a 20. etapu poznačilo počasie. Počas prvej najprv v slzách odstúpil Pinot. Neskôr na pôvodne predposlednom kopci a najvyššom bode pretekov nastúpil opäť Bernal. Alaphilippe bol definitívne odtrhnutý a po začiatku zjazdu sa všetci pretekári dozvedeli, že ďalej kvôli snehu nemôžu pokračovať. Čas sa im zarátal práve na predposlednom kopci. Ďalší deň už veľa nepriniesol. Len Julian Alaphilippe sa napriek veľkej snahe zosunul na piate miesto. Posledná etapa už bola len klasickou oslavou.tour de france.jpg
Tohtoročná Tour priniesla množstvo zvratov, aj keď potenciálne epický súboj o žltý dres nakoniec nemal až také grády, Bernalovi stačilo dvakrát zaútočiť. Nám už len ostáva tešiť sa zas o rok.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup