Kvapky do nosa- naozaj vám pomôžu?

Nádcha, nachladenie, alebo iba pocit zapchaného nosa a my ihneď utekáme do lekárne po kvapky na jeho uvoľnenie. Ak ich používate s mierou, je všetko v poriadku. Je ale nebezpečné, že látky v nich spôsobujú závislosť. A tú môžete získať úplne nepozorovane.

fantazie
 
Pocit voľného nosa
Ak si pozorne prečítate príbalové informácie pri kvapkách do nosa, zistíte že sú určené iba na užívanie počas niekoľkých dní. Väčšinou je to týždeň, maximálne dva. Veľa ľudí ich ale používa dlhodobo a pravidelne. Problémom je to, že kvapky vám nos reálne neuvoľnia. V podstate iba stiahnu napuchnuté cievky, takže sa nám dýcha ľahšie. Tento účinok ale po krátkej dobe prejde. Je to podobné ako s liekmi proti bolesti. Ak si zlomíte ruku, tak ich nepoužívate na jej vyliečenie. Pomôžu vám iba prekonať bolesť, kým sa noha naozaj vylieči.
 
Nepomáhajú ale vysúšajú
Kvapky do nosa vysušujú sliznicu. Takže ak vás trápi suchý nos a vy ich používate na riešenie tohto problému, reálne si iba viac škodíte. Čím viac kvapiek, tým suchší nos a takto to ide dokola, až kým si bez kvapiek neviete predstaviť život. Takéto vysúšanie nosa nie je vôbec zanedbateľnou vecou. Nosová sliznica vám pomaly hrubne, takže nakoniec nebudete môcť bez kvapiek dýchať vôbec, jediným riešením bude operačný zákrok.
 
Ste závislí?
Závislosť na kvapkách sa prejavu rovnako, ako by ste boli závislí na tvrdých drogách. Ak ich neužijete môžete sa začať klepať, začne vám búšiť srdce, alebo vás prepadne pocit absolútneho zúfalstva. Ak  niečo podobné pociťujete, mali by ste s ich užívaním prestať, a to okamžite. Určite sa nebojte vyhľadať odbornú pomoc.

kapky
 
Riešte príčinu, nie jej prejavy
Ak vás problémy so zapchaným nosom trápia dlhodobo, mali by ste navštíviť svojho lekára. Za týmito prejavmi môže byť pokojne aj niečo iné. Odstrániť treba príčinu, nie iba zmierňovať jej prejavy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup