Kŕčové žily http://www.venasum.com/stranky/ochorenia-zil/krcove-zily.php – každý z nás sa s nimi už stretol. Ak nie na vlastnej koži, tak aspoň sme ich videli na tele niekoho iného. Patria jednému z bežných civilizačných ochorení. Nie sú však prirodzenou súčasťou nášho tela. Ako teda vznikajú? Úlohou žíl v našom tele je privádzať neokysličenú krv do srdca, kde sa následne okysličí. Každá žila má vo svojom vnútri chlopne, ktoré zabraňujú krvi spätnému toku napriek zemskej gravitácii. Môže však dôjsť k poškodeniu týchto chlopní a tak už nemôžu plne vykonávať svoju funkciu a krv tak začína tiecť opačným smerom.
V týchto žilách je veľmi vysoký vnútorný tlak a tak sa stávajú viditeľné na povrchu tela. Kŕčové žily sa vyskytujú častejšie u žien ako u mužov, hlavne vo vyššom veku. Veľkosť kŕčových žíl sa pohybuje od menej ako milimetra po desať milimetrov. Kŕčové žily však nie sú iba estetickým problémom. Môžu so sebou priniesť aj viaceré komplikácie, napríklad zápal, trombózu žíl, žilový ekzém alebo trofické vredy. A ako zistíte, že kŕčové žily postihli aj práve vás? Okrem viditeľnej zmeny môžete pocítiť bolesti, opuchy, svrbenie kože, pálenie pozdĺž žily, kŕče či pocit ťažkých a unavených nôh. Kŕčové žily postihujú viac ženy ako mužov a to hlavne vo vyššom veku.
Niektoré z rizikových faktorov ich vzniku však nejde ovplyvniť – napríklad dedičnosť či pohlavie. Medzi rizikové faktory ale patrí aj obezita, tehotenstvo, užívanie hormonálnej antikoncepcie, fajčenie či nosenie sťahujúceho oblečenia a topánok na vysokom opätku. Starostlivosťou o vaše telo však dokážete znížiť možnosť ich vzniku. Skutočná príčina vzniku kŕčových žíl však nie je známa. Pravidelná chôdza, kompresné pančuchy, lieky alebo výživové doplnky vám môžu veľmi napomôcť v boji proti vzniku kŕčových žíl. Je teda dôležité nezanedbať prevenciu, aby sme tak neskôr predišli problémom s kŕčovými žilami a mohli sa tak dlho tešiť zo zdravých a pekných nôh.