Donald Trump navrhuje nové pravidlo pre dovoz liekov z Kanady

Trumpova administratíva v stredu uviedla, že navrhujú pravidlo, ktoré umožní štátom dovážať lieky na predpis z Kanady do USA, čo predstavuje pokrok oznámený v júli, podľa ktorého prezident prinesie Američanom lacnejšie lieky na predpis.
Dovoz liekov z Kanady na nižšie náklady pre spotrebiteľov z USA sa zvažuje už roky. Alex Azar, tajomník ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb, označil tento krok za „historický krok vpred v úsilí o zníženie cien liekov a hotových nákladov“.Prezident Donald Trump.jpg
Priemyselné obchodné skupiny v obidvoch krajinách boli proti plán, vyhlásili, že to nezníži náklady a môže poškodiť dodávky s liekmi v Kanade. Skupiny zastupujúce farmaceutické a biotechnologické spoločnosti označili tento návrh za politické gesto.
Azar povedal, že HHS by ponúkla poradenstvo pre výrobcov liekov, ktorí chcú dobrovoľne priniesť lieky, ktoré predávajú lacnejšie v iných krajinách.
Cesty pre dovoz boli oznámené v júli, keď Azar predstavil „Akčný plán pre bezpečný dovoz“.
Navrhované pravidlo ešte musí prejsť 75 dňovým obdobím pripomienok, kým sa dokončí, uviedol Azar.
„Pohybujeme sa tak rýchlo, ako je to len možné,“ dodal
Guvernéri štátov, vrátane Floridy, Maine, Colorado, Vermontu a New Hampshire, už prejavili záujem o dovoz medicín z Kanady, ako náhle je táto cesta úplne na mieste, uviedol Azar. Od štátov by sa vyžadovalo, aby vysvetlili, ako by akýkoľvek navrhovaný dovoz medicín znížil ceny produktov pre spotrebiteľov.Ilustrácia piluliek.jpg
Jim Greenwood, vedúci obchodnej skupiny pre biotechnologický priemysel BIO a bývalý republikánsky kongresman, uviedol, že dovoz nebude mať za následok nižšie ceny pre spotrebiteľov, cituje nezávislých rozpočtových expertov a minulých komisárov pre výživu a liečivá z USA.
„Dnešné oznámenie je posledné prázdne gesto od našich zvolených zákonodarcov, ktorí chcú, aby sme verili, že to vážne myslia o znížení nákladov pacientov na medicíny na predpis,“ uviedol Greenwood vo vyhlásení.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup