Dá sa kúpiť na Slovensku zlato?

Zlato je v skutočnosti univerzálne. Stačí sa pozrieť na jeho využitie v odvetviach ako medicína, lekárstvo, elektronika a šperkárstvo. Veľmi známe je však takisto ako komodita, ktorá nás dokáže materiálne pokryť do budúcnosti.
Investičné zlato má niekoľko výhod, no k tým najpodstatnejším sa radí jeho stála hodnota, ktorá výraznejšie neklesá ani počas krízy. Práve naopak, v prípade možnej krízy jeho cena vzrastie. Zlatá tehlička ukrýva hodnotu, ktorá si drží svoju cenu. Primárna výhoda tohto ušľachtilého kovu spočíva v jeho nezávislosti od ekonomického či politického statusu. Ak budú napríklad peňažné meny strácať svoju aktuálny kurz, zlato bude ešte cennejšie. A čím ho bude vo svete menej, tým bude pochopiteľne hodnotnejšie. Jeho cenu ovplyvňujú takisto ťažobné náklady.

placky na sametovém podkladě

Je možné ho vlastniť vo forme rôznych papierov na burze, akcií a ETF. Samozrejme možné je aj jeho vlastníctvo vo fyzickej podobe, a to konkrétne vo forme tehličiek alebo mincí. Mince navyše môžu predstavovať zberateľskú hodnotu. V prípade fyzického vlastníctva sa dajú tehličky alebo mince kúpiť, hoci nie je odporučené nakupovať ich od nejakých neznámych obchodných spoločností. Slovenská národná banka známa ako NBS ale investíciu do zliatin nerealizuje. V prípade mincí Mincovna Kremnica zlaté zliatiny nevyrába. Slovenskí investori tak priahnu po zlate sprostredkovanom zo zahraničia. Obľúbené sú hlavne zlaté zliatky zo švajčiarskych rafinérií Argus Heraeus a P.A.M.P.

zlatá cihla

Pri kúpe zlatých zliatkov sa dá pritom vyhnúť povinnosti priplatiť DPH. Aby ste ale mali možnosť takejto investície, najprístupnejšou cestou je kontakt so špecializovanou predajňou, mincovňou. Tú u nás nájdete v Bratislave na Dunajskej ulici 68, čiže priamo v našom hlavnom meste.
Zlato je skladovateľné a odolné proti poškodeniu napríklad pod vplyvom ohňa alebo vody. Má dobrú likviditu, teda je po ňom dopyt a dá sa speňažiť. Predovšetkým si ale uchováva svoju hodnotu a je najlepším majetkovým poistením do budúcna.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup