Byt verzus dom

Kto býva v byte túži po vlastnom dome. Naopak tí, ktorí bývajú v dome niekedy oľutujú, že sa do tejto investície pustili. Pozrieme sa na to aké sú výhody a nevýhody obidvoch typov bývania.
Bývame v byte
Výstavba bytov je vo väčšine prípadov sústredená na miestach, kde sa nachádza po ruke všetko potrebné. Od obchodov, cez škôlky a školy až po lekárov.  Veľký rodinný dom.jpgInfraštruktúra, služby, aktivity, práca, to všetko máte na skok od bytu. Samozrejme aj náklady a čas hrajú pri bývaní v byte veľkú úlohu. Na údržbu netreba toľko peňazí a po príchode z práce si prakticky môžete len vyložiť nohy na stôl. Netreba odniesť popolnicu pred bránu, netreba pokosiť trávnik, zaliať kvetinový záhon, či opraviť plot. Ak máte časovo náročné povolanie, byt je pre vás lepšou voľbou. V prípade, že nemáte domáce kutila po ruke, o kúpe domu ani neuvažujte. Aj prvotná investícia do kúpy bytu je oveľa nižšia ako pri výstavbe, či kúpe domu. Samozrejme, že cena sa odvíja od lokality a preto môže byť cena bytu v centre veľkomesta vyššia ako cena domčeka na dedine.  Snáď najväčšou nevýhodou sú susedia a strata súkromia. Často cez steny panelákov počujete aj to, čo by ste neradi vedeli a počuli. Ak máte deti, nemáte možnosť sa s nimi hrať na súkromnom dvore, ale musíte ísť do hlučného prostredia ihrísk.Dom na samote.jpg
Bývame v dome
Bývanie v dome je symbolom pohody a voľnosti, súkromia. Môžete si ráno vyjsť s kávou v ruke pred vchodové dvere a kochať sa čerstvo zastrihnutým trávnikom. Ak máte záhradu, môžete si pestovať vlastnú zeleninu a od jari do jesene tráviť čas na čerstvom vzduchu. Vaše deti ocenia malé pieskovisko alebo ihrisko, ktoré budú mať len pre seba. Navyše si môžete zaobstarať psíka, či domáce zvieratá. Môžete chovať prasiatko a mať vlastné domáce vajíčka. Skrátka ide o úplne iný spôsob života ako v paneláku. Na druhej strane vás dom oberie o veľa voľného času a treba do neho neustále investovať. Domy navyše často  stoja v okrajových štvrtiach mesta a všade musíte chodiť autom. Ďaleko máte lekára, školu, prácu, nákupy. Bývanie na dedine je romantické, ale zápchy počas jazdy do práce vás zo snenia rýchlo preberú. Ak si chcete postaviť vlastný dom, bude vás táto činnosť stáť veľmi veľa peňazí a hlavne času. Jednoduchý nie je výber typu stavby, či vhodného pozemku. Ak toto všetko prekonáte, treba ešte vyberať podlahy, armatúry, nábytok… Na druhej strane vidieť svoje deti šantiť sa na dvore a ležať v tráve s čerstvo odtrhnutým jablkom má svoje kúzlo.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup