Byt versus rodinný dom

Koľko ľudí, toľko názorov, preto najskôr pozrime na porovnanie. Potom si svoj názor vytvorte.

domek
 
Výhody a nevýhody rodinného domu
Ako prvé je vhodné napísať súkromie, ktoré je na úplne inej úrovni ako v bytovom dome či v paneláku.
 Vďaka hrubým stenám sused nepočuje nás a my zas nepočujeme ich (ak teda nechceme). Dupot či krik zo schodov, búchanie stropu vás vôbec nebude rušiť, a ani vy nerušíte susedov pod vami; mate pokoj od toho typu sťažovania.
 
Väčší priestoraj pre viac člennú rodinu bez kompromisov.
Hoci aj niektoré byty ponúkajú rozlohou nad sto metrov štvorcových, rodinné domy dodajú viac.
Dokonca zahŕňa pozemok, kde môžete vypestovať BIO zeleniny a ovocie, stromy, alebo krásny Bazén v  okrasnom záhrade. Samozrejmosťou je aj možnosť si postaviť vlastný garáž.
 
Pasívne domy, krtkodomy, solárne ohrievače vody či panely vám ušetria náklady na bývanie, a to značne. Vlastná studňa, žumpa na odpadové vody na dedine tiež šetria náklady.
 
Pokiaľ rodinný dom máte v meste, s dopravou problém nemáte, obchodné centrá máte na dosah. Na vidieku či dedine však situácia je iná, nájdete len pár obchodov.
A kde hromadná doprava je biedna, bez auta sa ťažko pohnete.
 
Údržbu musíte riešiť z vlastných, ale niet dôvod na paniku. Nové domy sú takmer bezúdržbové.
 
Ak sa rozhodnete stavať svojpomocne, voľný čas strávite s domom.
Avšak v prípade, že to necháte na odborníkov, tento problém vás netýka.
 
Výhody a nevýhody bytu
Na prvom mieste je nenáročna údržba. Problémy vyrieši miestny domovník. Avšak náklady na bývanie môžu byť vyššie. Na druhej strane môžete venovať viac času pre hobby alebo zarábanie peňazí.
 
Súkromie v byte je obmedzené.Susedia nad vami, vedľa vami či pod vami uberú na slobode; buď sa sťažujú oni vám alebo vy im. Tenšie oddelovacie steny prepustia viac hluku. Dupotanie na schodoch počuť otravne.

byt
 
Obchodné domyna obzore, pár krokov od vchodu. Ale aj zastávka MHD, vďaka početným odchodom a príchodom je doprava zábavou. V niektorých prípadoch aj zamestnanie je na blízko, až vedľa paneláku.
 
Úrady, nemocnice atď. sú na blízku tiež. Či ide o všeobecných lekárov, polície, miestnych úradov, daňových úradov, nemocnice, všetky nájdete vo svojom meste – kde máte dom či byt.
 
Menšie množstvo byliniek, korenín vypestujete aj v byte, ale zeleniny a ovocie musíte kúpiť, pokiaľ nemáte chatku pri meste.
 
Zábava v meste je bez obmedzenia.
Kino, fitness centrá, výstavy, rôzne podujatia vás budú baviť.
 
 
Nech vyberiete čokoľvek, je lepšie platiť hypotéku, a mať určitú istotu že máte svoje vlastné bývanie a domov vlastníte, ako platiť za nájom. Aj keď sa môže zdať lacnejšie platiť podnájom, nakoniec budete musieť hľadať ďalší domov, pretože neplatíte svoje. Nakoniec nájmu vám dom či byt neostane.