Umyté auto ako zo škatuľky

Pravidelné umývanie auta http://pitstopservis.sk/autoumyvaren/ je v podstate najzákladnejšou časťou starostlivosti o vzhľad automobilu. Umyté auto nielen dobre vyzerá, ale ak to robíme správne, predlžujeme životnosť a kvalitu laku aj hodnotu celého auta. Čisté auto je navyše vizitka každého z nás, poďme si teda názorne ukázať ako postupovať, aby sme pri umývaní auta lak nepoškriabali a neurobili viac škôd, než úžitku. V tomto článku chceme popísať predovšetkým ako efektívne a bezpečne umyť auto, nechceme vás zaťažovať prílišnými detailmi a postupmi. Na aute sa toho dá umývať a čistiť veľmi veľa a v podstate na všetko existuje nejaký prípravok. My sa budeme venovať základnému umývaniu, ktoré zvládne každý bez nutnosti nákupu hromady prípravkov. Potrebovať budete predovšetkým kvalitný autošampón, umývaciu rukavicu, vedro na vodu a sušiaci uterák. Poďme sa teda do toho pustiť.
 

IMG_20200403_172814

Umývanie kolies
Keďže na kolesách je zvyčajne najviac špiny, odporúčame začať práve kolesami. Zamedzíme tým opätovnému zašpineniu karosérie, ak by sme zvolili opačný postup. Samotný šampón zvyčajne na znečistené kolesá nestačí, špina býva „zažratá“ a je vhodné použiť účinný prípravok. Ten stačí na kolesá nastriekať a nechať chvíľu pôsobiť. Po pár sekundách sa začne povrch zafarbovať do červena, je to reakcia so železitými čiastočkami. Prípravok nielenže rozpúšťa vzdušnú hrdzu a brzdový prach, ale aj všetku špinu. V prípade silnejšieho znečistenia odporúčame použiť štetec na kolesá, ktorým odstránite usadenejšiu špinu. Následne stačí kolesá opláchnuť silným prúdom vody. Dajte si pozor na to, aby prípravok samovoľne na kolesách nezaschol, preto radšej čistite každé koleso zvlášť.
Umývanie karosérie
Teraz k samotnému umývaniu. To vykonávajte ideálne v tieni, bez priamych slnečných lúčov. Ak to nie je možné, tak auto udržujte vlhké a po umytí ho rýchlo usušte. Šampón aj kvapky vody môžu na laku zanechať mapy, ktoré idú následne ťažko odstrániť. Budete potrebovať vedro na vodu, ideálne odporúčame dve vedrá. Jedno na vodu so šampónom, druhé iba s čistou vodou, v ktorom budete oplachovať rukavicu. Kvalitný šampón, ktorý nepoškodí voskovú ochranu je základ. Ak nemáte na vozidle nanesenú žiadnu ochranu laku a ani o tom neuvažujete, odporúčame používať autošampón s voskom, ktorý okrem umytia dodá laku aj ochranu vďaka prídavku karnaubského vosku. Plnohodnotný vosk samozrejme nenahradí, ale pravidelným umývaním zaistíte laku permanentnú ochranu. Pre čo najefektívnejšie a najšetrnejšie umývanie odporúčame používať umývaciu rukavicu, vyrobenú z ovčej vlny, ktorá je najvhodnejšia pre lak vášho auta. Najprv karosériu opláchnite vodou a až potom začnite umývať šampónom. Auto umývame vždy zhora nadol, v spodných častiach býva najviac špiny a týmto spôsobom sa skôr rozpustí. Auto po umytí dôkladne opláchnite prúdom vody a môžete sa pustiť do sušenia karosérie.
 Sušenie
Po umytí prichádza na rad sušenie karosérie. Základom je kvalitný sušiaci uterák, ktorý je jemný pre lak a zároveň má silné absorbčné vlastnosti. Záleží aj na veľkosti auta, pre tie väčšie odporúčame uteráky s väčšou gramážou. Uterák priložíte na karosériu, nasiakne vodu a následne ho priložíte na vedľajšie mokré miesto. Je to trošku pracnejšie, ale máte istotu že lak nepoškriabete. Obľúbenejšia je zrejme druhá metóda, ktorá je rýchlejšia a menej náročná. Všeobecne sa vyhnite predovšetkým krúživým pohybom s uterákom. Nezabudnite vysušiť naozaj všetky miesta, napr. otvorte dvere a utrite prahy.

IMG_20200403_172751

U sušení zrejme väčšina z nás skončí, avšak pre tých náročnejších začína ešte posledná fáza. Po vysušení môžu na karosérii zostať zaschnuté vodné kvapky, tzv. vodný spot a ďalšie drobné nečistoty. To všetko odstránite detailerom. Ten rozjasní lak a vyčistí ho od spomínaného vodného spotu aj drobných nečistôt, ktoré na laku zostali. Samozrejme je šetrný k vosku a ďalším ochranám laku. Hodiť sa vám bude aj na dočistenie menej prístupných miest exteriéru, ale použiť ho môžete aj na interiér. Aplikácia je jednoduchá. Nastriekajte ho na karosériu, rozotrite mikrovláknovou utierkou a jej suchou stranou lak do sucha rozleštite. Nevýhoda tohto detailera je, že laku nedodáva takmer žiadnu dodatočnú ochranu. Čo samozrejme nie je problém u lakov, na ktorých je nanesená ochranná vrstva či už vosk, sealant alebo keramika. V ponuke máme aj detailery, ktoré poskytnú laku ochranu alebo posilnia už tú existujúcu. Tá vydrží na laku až 3 mesiace po aplikácii a môžete tento detailer používať ako často chcete. Odmenou vám bude zvýšená ochrana laku, skvelý odvod vody aj typické kvapôčkovanie a odolnosť voči nečistotám.