Sklenené priečky? Váš domov bude neodolateľný.

Delenie priestoru však už nie je len záležitosťou pevných murovaných stien alebo sadrokartónových predelov. V súčasnosti existuje množstvo elegantných alternatívnych riešení, vďaka ktorým sa vyhnete klasike. Trendy presadzujú sklenené priečky v rôznych podobách, ktoré svojou hmotnosťou nezaťažujú nosné konštrukcie samotnej stavby. Pri výbere je však potrebné dbať na funkciu vznikajúceho priestoru, a to najmä na potrebu tepelnej či zvukovej izolácie miestnosti alebo efekt jednoducho pôsobivej funkčnej dekorácie. Všetky tieto parametre v súčasnosti plní sklo, ktorého využitie v interiéri naberá nové rozmery. Rieši problémy s nedostatkom svetla v miestnosti, pomáha s nevhodným dispozičným riešením domu alebo bytu, v kombinácii s LED diódami preberá funkciu osvetlenia a navyše sa ľahko kombinuje s rôznymi materiálmi a farbami.

sklenee posuvne dvere

CELOSKLENENÉ PRIEČKY

Ak túžite po nenásilnom oddelení dvoch miestností pri zachovaní dostatočnej vzdušnosti a presvetlenia interiéru, tým pravým riešením je celosklenená stena. Ide v podstate o systém poskladania celosklenených dverí a sklenených panelov v podobe bočných a horných svetlíkov spôsobom, ktorý zabezpečí efektívne vyplnenie stavebného otvoru. Pri výbere celosklenenej steny je však dôležité zvoliť vhodný druh skla. K dispozícii sú tradičné typy – číre, mliečne či pieskové, no z hľadiska bezpečnosti sa ako najideálnejšia voľba javí kalené sklo. Vzniká technológiou tvz. tvrdenia, vďaka čomu nadobúda lepšie pevnostné vlastnosti, čo ho zaraďuje do kategórie bezpečnostných skiel. Je päťkrát odolnejšie voči bočným nárazom než sklo nekalené a odoláva teplote vyššej ako 200°C , preto ho možno umiestniť v tesnej blízkosti ústredného vykurovania, krbu alebo rôznych spotrebičov. V prípade priečky sa odporúča laminovaná varianta kaleného skla o sile 10 mm. Vyrába sa plošným spojením dvoch alebo viacerých platní skla, medzi ktoré sa vkladá bezpečnostná fólia. Na ňu je možné aplikovať ľubovoľnú grafiku či fotografiu a vaša stena tak nadobudne originálnu podobu.

modern-minimalist-bathroom-3115450_1280

LUXFERY

Dokonalým vyjadrením zaujímavého systému vnútorných priečok je sklobetónová stena, ktorá v minulosti nachádzala uplatnenie v mnohých miestnostiach interiéru. Ak si myslíte, že sklené tvárnice sú prežitkom a v domácnostiach viac nemajú svoje miesto, opak je pravdou. Luxfery zažívajú renesanciu. Moderná architektúra upozorňuje na ich opätovné využitie v súčasnom dizajne, ktorý oceňuje ich výbornú tepelnú a zvukovú izoláciu a svetelnú priepustnosť. Nádherne tak presvetlia priestor pri zachovaní miery intimity a súkromia. Okrem výborných vlastností tiež poskytujú širokú paletu rozmanitých stvárnení a farebných prevedení s rôznym stupňom priehľadnosti. Práve transparentnosť luxferov im zabezpečila popularitu aj v súčasnosti a vďaka moderným technológiám sú čoraz viac vyhľadávaným materiálom v domácnosti. Nachádzajú uplatnenie rovnako v kúpeľni, kuchyni, spálni či obývačke. Ich pôsobivý výrazový charakter dodá každej miestnosti punc originality. Pomocou týchto sklobetónových tvárnic tak ľahko postavíte efektnú priečku. Jednotlivé diely sa spájajú cementovou maltou, ktorá zabezpečí stene stabilitu vo vertikálnom i horizontálnom smere. V prípade, že ide o väčšie plochy, je vhodné použiť ešte dilatačnú pásku a tiež vnútornú oceľovú či drevenú konštrukciu.